Committee List with Members/Guests
Joint Mathematics Meetings
Atlanta, GA, January 5-8, 2005
AMS Business Meeting Aguiar, Robin Hagan
Arthur, James G
Clancey, Kevin F
Daverman, Robert J
Eisenbud, David
Ewing, John H
Graham, Ronald L
Maxwell, James W
Rankin, Samuel Murray
Saxe, Diane
Siegel, Martha J
Storti, Raquel E
Tattersall, James J
AMS COMC Focus Group/Breakfast Barbeau, Edward J
Bryant, John L
Charlwood, Kevin E
Dryden, Emily B
Eisenbud, David
Ewing, John H
Friedlander, Susan J
Gill, Tepper L
Holdener, Judy Ann
Huneke, Craig L
Hutchins, Carol
Kung, David T
Letzter, Gail R
Maxwell, James W
McLeod, Jillian E
Palmer, Katrina
Parks, Harold R
Saxe, Diane
Sibner, Lesley M
Smith, Gregory G
Smith, Michel
Swenton, Frank Joseph
Taylor, Jean E
Wong, Peter N
Zorn, Paul
AMS Council Meeting Adams, Colin C
Aguiar, Robin Hagan
Arthur, James G
Beckner, William
Bedford, Eric D
Benjamin, Anita
Billey, Sara C
Bozeman, Sylvia T
Brezis, Haim
Bryant, John L
Cannon, James W
Cappell, Sylvain E
Clancey, Kevin F
Conway, John B
Craig, Walter
Crannell, Annalisa
Crowley, James M
Daubechies, Ingrid
Daverman, Robert J
Diamond, Beverly E J
Eisenbud, David
Ewing, John H
Franks, John M
Friedlander, Eric M
Friedlander, Susan J
Gamba, Irene Martinez
Gillet, Henri A
Golden, Sandy
Gordon, Carolyn S
Goresky, Mark
Graham, Ronald L
Hawkins, Jane
Heiser, Ellen
Hermiller, Susan M
Huber, Elizabeth
Hyman, James M
Jackson, Allyn
Jones, Vaughan F R
Katz, Sheldon H
Keen, Linda
Landweber, Peter S
Lapidus, Michel L
Loss, Michael P
Marcus, Brian Harry
Maxwell, James W
McCallum, William G
McCarthy, John E
McClure, Donald E
Morrison, David R
Randell, Richard C
Rankin, Samuel Murray
Rossi, Hugo
Saari, Donald G
Sally, Paul J
Saxe, Diane
Shu, Chi-Wang
Sibner, Lesley M
Singer, Michael F
Storti, Raquel E
Straley, Tina H
Taylor, B A
Taylor, Jean E
Uribe, Alejandro
Vogtmann, Karen
Wahl, Jonathan M
Wood, Carol S
Yan, Catherine Huafei
Zorn, Paul
AMS Editorial Boards Committee Brualdi, Richard A
Cheney, Margaret
Earle, Clifford J
Gelfand, Sergei I
Huber, Elizabeth
Jitomirskaya, Svetlana Y
Previato, Emma
Rubin, Karl
Scott, Leonard L
Thompson, Abigail A
AMS History of Mathematics Dauben, Joseph W
Dunne, Edward G
Duren, Peter L
Ewing, John H
Gelfand, Sergei I
Lindemann, Ina
Parshall, Karen H
Rosen, Michael I
Wilson, Robin J
AMS Liaison Committee with AAAS Carpenter, Gail A
Chayes, Jennifer Tour
Jaco, William H
Keyfitz, Barbara Lee
Osserman, Robert
Page, Warren
Taylor, Jean E
Tucker, Alan C
AMS Library Committee Hutchins, Carol
Laubenbacher, Reinhard C
Levy, Silvio V F
Parshall, Karen H
Rickey, V Frederick
Rockey, Steve
Sandifer, C Edward
White, Molly T
AMS Math of Computation Edit. Comm. Bank, Randolph E
Bernardi, Christine
Borwein, Peter B
Boyd, David W
Brenner, Susanne C
Brent, Richard P
Carstensen, Carsten
Cohen, Arjeh M
Cools, Ronald F
Elman, Howard
Falk, Richard S
Huber, Elizabeth
Lozier, Daniel W
Luo, Zhi-Quan
Niederreiter, Harald G
Nochetto, Ricardo H
Osher, Stanley J
Park, Haesun
Pasciak, Joseph E
Reichel, Lothar
Schoof, Rene
Shparlinski, Igor E
Shu, Chi-Wang
Stenger, Frank
Talay, Denis
Temme, Nico M
Wahlbin, Lars B
Ward, Joseph D
Williams, Hugh
Xu, Jinchao
AMS Nominating Committee Crannell, Annalisa
Dean, Nathaniel
Golden, Sandy
Griffith, Phillip A
Hain, Richard M
Jaffe, Arthur M
Jerison, David
Keen, Linda
Kuperberg, Krystyna M
Spencer, Joel H
AMS Notices Editorial Board Brenner, Susanne C
Casselman, Bill
Daverman, Robert J
Dean, Nathaniel
Durrett, Richard T
Friedlander, Susan J
Frost, Sandra
Huber, Elizabeth
Kirby, Robion C
Krantz, Steven G
Lieb, Elliott H
Magid, Andy R
Saul, Mark E
Smith, Karen E
Terras, Audrey A
Traynor, Lisa
AMS Proceedings Edit. Comm. Ablowitz, Mark J
Ball, Joseph A
Barbasch, Dan M
Bedford, Eric D
Borwein, Jonathan M
Bradley, Richard C
Canic, Suncica
Chicone, Carmen C
Dodziuk, Jozef
Dranishnikov, Alexander N
Fintushel, Ronald A
Forest, M Gregory
Goerss, Paul G
Hall, Jonathan I
Handel, Michael
Heinonen, Juha
Huber, Elizabeth
Jockusch, Carl G
Keen, Linda
Knight, Julia
Larson, David R
Li, Wen-Ching Winnie
Lorenz, Martin
Preiss, David
Rohrlich, David E
Seeger, Andreas
Shaw, Mei-Chi
Small, Lance W
Sogge, Christopher D
Stembridge, John R
Stillman, Michael
Tartakoff, David S
Tomczak-Jaegermann, Nicole
Ulrich, Bernd
Waymire, Edward C
Wentworth, Richard A
Wolfson, Jon G
AMS Secretariat Arthur, James G
Bryant, John L
Daverman, Robert J
Drady, Wayne
Ewing, John H
Friedlander, Susan J
Lapidus, Michel L
Maxwell, James W
Miller, Matthew
Salter, Donna
Saxe, Diane
Sibner, Lesley M
AMS Short Course Speaker Lunch Borcea, Liliana
Dunne, Edward G
Faridani, Adel
Kuchment, Peter
Louis, Alfred K
Massopust, Peter R
Olafsson, Gestur
Quinto, Eric Todd
AMS Short Course Subcommittee Constanda, Christian
Drady, Wayne
Hermiller, Susan M
Jackson, Trachette Levon
King, Christopher K
Lieberman, David I
Maxwell, James W
Millett, Kenneth C
Nygaard, Neils
Saxe, Diane
AMS-MAA Exhibits Advisory Subcommittee Adams, Cheryl
Anderson, Becky
Battle, Angela
Dalmau-Lopez, Acasia
Daverman, Robert J
Ewing, John H
Foster, Jeanne
Foster, Joanne
Gandorf, Jim
Huber, Elizabeth
Kearney, Patricia
Kittell, Mary
Lindstrom, Julie
Pedreira-Sullivan, Elaine
Pina, Penny
Saxe, Diane
Scherer, Sandi Lynn
Smith, Jackie
Tattersall, James J
Tranah, David A
AMS-MAA Joint Archives Committee Albers, Donald J
Batterson, Steven L
Daverman, Robert J
Dennis, R Keith
Gray, Mary W
Green, Judy
Lewis, Albert C
Parshall, Karen H
Sorensen, Kristy K
Tattersall, James J
AMS-MAA Joint Meetings Committee Daverman, Robert J
Ewing, John H
Gandorf, Jim
Maxwell, James W
Miller, Matthew
Salter, Donna
Saxe, Diane
Sibner, Lesley M
Siegel, Martha J
Straley, Tina H
Tattersall, James J
CBMS2005 Steering Committee Collings, Ray Eugene
Fulton, John D
Kirkman, Ellen E
Lutzer, David J
Maxwell, James W
Mays, D'Arcy Paul
Puckette, Emily E
Rodi, Stephen B
Rosier, Ronald C
Wood, Susan S
College Board-MAA Committee on Mutual Concerns Beery, Janet L
Bressoud, David M
Choike, James R
Cowen, Carl C
Dick, Thomas P
Diefenderfer, Caren L
Dossey, John A
Dunbar, Steven R
Ellis, Wade
Everson, Howard T
Frohardt, Daniel E
Graham, Ronald L
Hawkins, William
Hitchcock, Gloria M
Howe, Roger E
Hughes Hallett, Deborah
Jimenez, Walt
Kenelly, John W
Klag, Patricia
Klein, Benjamin G
Kornstein, Susan
Lewis, William James
Lomen, David O
Lott, Johnny W
Lutz, Jo Ann
Madison, Bernard L
Morley, Mary Eugenia
O'Callaghan, Robin Kuebler
Pearson, J Michael
Reiter, Harold B
Riddle, Lawrence H
Rubillo, James M
Seeley, Cathy L
Silver, Edward A
Steen, Lynn Arthur
Straley, Tina H
Teague, Daniel J
Watkins, Ann E
Wright, Craig L
Young, Linda
Committee on MAA/Department Liaisons Bavelas, Kathleen J
Boardman, Michael E
Czerwinski, Ralph A
Hagood, John W
Hammons, Rodger
Kasube, Herbert E
Malkevitch, Joseph
McNulty, Jennifer M
Michnowicz, Theresa C
Nelson, Roger B
Ostebee, Arnold M
Ray, Timothy R
Shabazz, Abdulalim A
Stone, David R
Editorial Board for FOCUS and MAA Online Bradley, Robert E
Colligan, J Kevin
Gallian, Joseph A
Giles-Giron, Jacqueline B
Gouvea, Fernando Quadros
McCarthy, Maeve L
Mulcahy, Colm K
Renz, Peter L
Ross, Sharon Cutler
Selden, Annie
Soto-Johnson, Hortensia
Vakil, Ravi D
Joint Comm on Women in Mathematical Sciences Carbone, Lisa Josephine
Clarkson, Sandra Pryor
Favro, Ruth G
Friedlander, Susan J
Gordon, Carolyn S
Haunsperger, Deanna B
Herzig, Abbe H
Holmes, Susan
Hontz, Jennifer
Huzurbazar, Snehalata V
Janosky, Janine E
Kolda, Tamara G
LaDuke, Jeanne
Limic, Vlada
Moore, Helen
O'Leary, Dianne P
Olson, Judith
Poteete-Young, C Lanette
Segal, Sanford L
Joint Committee on Employment Opportunities Boumenot, Diane M
Calkin, Neil James
Charlwood, Kevin E
Crannell, Annalisa
Donkar, Eli N
Field, David A
Maxwell, James W
Mollohan, Karen
Pearson, Michael
Rose, Colleen A
Seitelman, Leon H
St John, Katherine
Joint Data Committee Cohen, Amy
Davis, Donald M
Ercolani, Nicholas M
Faires, J Douglas
Hahn, Alexander J
Jain, Naresh C
Kennedy, Stephen Francis
Kirkman, Ellen E
Lutzer, David J
Maxwell, James W
Mollohan, Karen
Phipps, Polly
Rose, Colleen A
Jt Comm on Teach. Assists & P-T Instructors Arms, Judith M
Baxter, Judith Lee
Charlwood, Kevin E
Gottlieb, Robin J
Mantini, Lisa A
Murphy, Teri J
Reznick, Bruce
Shure, Pat
Speer, Natasha M
MAA CTUM-Comm on Teaching of Undergrad Mathematics Adams, Jasper E
Carothers, David Charles
Doree, Suzanne
Edwards, Barbara E
Fitchett, Stephanie
Foley, Mary Ellen
Kirkman, Ellen E
Kurtz, Douglas S
Linton, Tom J
Olsen, Cheryl Lynn
Zayed, Ahmed I
MAA Board of Governors Aguiar, Robin Hagan
Albers, Donald J
Alexanderson, Gerald L
Banchoff, Thomas F
Bator, Elizabeth M
Beezer, Robert A
Beineke, Lowell W
Benjamin, Arthur T
Borwein, Jonathan M
Carothers, David Charles
Chan, Jean Bee
Cowen, Carl C
Daniel, James W
Dean, Nathaniel
Delong, Peter
Ensley, Douglas E
Faires, Barbara T
Farris, Frank A
Favro, Ruth G
Freeman, James H
Fuelberth, John D
Gandorf, Jim
Graham, Ronald L
Greenwell, Raymond N
Hagelgans, Nancy L
Hall, Leon M
Hammons, Rodger
Hern, Thomas A
Kappe, Luise-Charlotte
Kelleher, Laura L
Kemp, Daniel C
Kenelly, John W
Kerr, David
Klein, Benjamin G
Klosinski, Leonard F
Kraman, Julie
Lane, Bryan
Luke, Reginald K U
Maki, Daniel P
Mantini, Lisa A
Mendez, Celestino G
Nelson, Roger B
Palka, Bruce P
Platte, Donald M
Poss, Richard L
Saxe, Diane
Siegel, Martha J
Soto-Johnson, Hortensia
Stone, William Dean
Straley, Tina H
Tattersall, James J
Teague, Daniel J
Waggoner, Roger A
Watkins, Ann E
Wilders, Richard J
Wright, David G
Yanik, Elizabeth G
MAA Business Meeting Aguiar, Robin Hagan
Albers, Donald J
Banchoff, Thomas F
Chan, Jean Bee
Cowen, Carl C
Daniel, James W
Faires, Barbara T
Farris, Frank A
Gandorf, Jim
Graham, Ronald L
Hagelgans, Nancy L
Kenelly, John W
Kraman, Julie
Maki, Daniel P
Saxe, Diane
Siegel, Martha J
Straley, Tina H
Tattersall, James J
MAA CUPM Subcomm. on Mathematics Across Disciplines Bath, Barbara B
Birge, John R
Castillo-Chavez, Carlos
Cowen, Carl C
Dean, Nathaniel
Ganter, Susan L
Graves, G Elton
Marion, William A
Murphy, Catherine M
Scott, Jon W
MAA CUPM Subcomm. on Undergraduate Research in Mathematics Burger, Edward B
Davis, James A
Faires, J Douglas
Flinn, Patrick Hudson
Lenhart, Suzanne Marie
Medina, Herbert A
Morey, Susan Elaine
O'Leary, Mike P
Peterson, Allan C
Robinson, Margaret M
VanWyk, Leonard A
MAA CUPM Subcommittee on Service Courses Arney, D Chris
Gulick, Denny
Kimball, Robert
Loepp, Susan R
Mugler, Dale H
Pengelley, David John
Robinson, Mary
Zayed, Ahmed I
Zhang, John J
MAA Classroom Resource Materials Editorial Board Bauldry, Wm C
Bryce, Gerald M
Gordon, Sheldon P
Higgins, William J
Karian, Zaven A
Knopp, Paul
Maurer, Stephen B
Meade, Douglas B
Palagallo, Judith A
Roberts, A Wayne
MAA Comm on Computers in Mathematics Education (CCIME) Bessman, Marcelle
Birken, Marcia P
Dinkins, Preston
Ensley, Douglas E
Fowler, David
Hvidsten, Michael D
Keagy, Thomas
Moore, Lawrence C
Nelson, Roger B
Pepe, Michael D
Smith, Brian E
Yoshiwara, Bruce W
MAA Comm on Local and Regional Competitions Bailey, Craig K
Early, Theresa E
Kane, Jonathan M
Kelly, Blair
Reiter, Harold B
Vennebush, Patrick
Wildstrom, Susan Schwartz
Zeitz, Paul Andrew
MAA Comm on Mathematics and the Environment Bolinger, Karen D
Cohen, Michael P
Kenschaft, Patricia Clark
Long, Andrew
Stone, William Dean
Sward, Marcia P
Walter, Martin E
Watkins, Joe
Wright, James M
MAA Comm on Minority Participation in Mathematics Alarcon, Ignacio
Alexander, Charles C
Armendariz, Efraim P
Ellis, Wade
Giles-Giron, Jacqueline B
Gillman, Leonard
Hawkins, William
Houston, Johnny L
Lewis, Kathryn Marie
Massey, William Alfred
McKayle, Camille A
Medina, Herbert A
Rubio, Ivelisse M
Velez, William Yslas
Zayed, Ahmed I
MAA Comm. on Mathematical Education of Teachers (COMET) Abbey, Mary K
Burton, Laurie
Childs, Kimberly
Ferrini-Mundy, Joan
Fetta, Iris B
Foley, Gregory D
Kennedy, Daniel
Lappan, Glenda
Lott, Johnny W
Luke, Reginald K U
Oliver, Dale R
Tucker, Alan C
Warfield, Virginia M
Zbiek, Rose Mary
MAA Comm. on the Undergraduate Program in Math Ahmadi, Dora Cardenas
Andersen, Janet L
Banchoff, Thomas F
Barker, William H
Berger, Thomas R
Bressoud, David M
Britton, Gary L
Cohen, Amy
Cowen, Carl C
Danielson, Lynda Major
Davenport, Dennis E
Diefenderfer, Caren L
Epp, Susanna S
Gangolli, Ramesh A
Ganter, Susan L
Gold, Bonnie
Graham, Ronald L
Gulick, Denny
Haver, William E
Herrmann, Diane L
Kasube, Herbert E
Lenhart, Suzanne Marie
Lewis, William James
Madison, Bernard L
Maki, Daniel P
McCray, Patrick D
McGowen, Mercedes A
Murphy, Catherine M
Oliver, Dale R
Olsen, Cheryl Lynn
Pollatsek, Harriet S
Repsher, Marilyn L
Rossman, Allan J
Schumacher, Carol S
Siegel, Martha J
Snook, Kathleen G
Starbird, Michael
Straley, Tina H
Teles, Elizabeth J
Tucker, Alan C
Watkins, Ann E
MAA Committee on Articulation and Placement Ackerman, Judy E
Broadwin, Judith E
Covington, Judith L
Cowen, Carl C
Ebanks, Bruce R
Forman, Susan L
Gold, Bonnie
Gordon, Sheldon P
Jur, Barbara A
Kenelly, John W
Lewis, William James
Lott, Johnny W
Madison, Bernard L
Maki, Daniel P
Tucker, Alan C
MAA Committee on Graduate Students Armendariz, Efraim P
Brualdi, Richard A
Herrmann, Diane L
Jaco, William H
Kappe, Luise-Charlotte
Manderscheid, David C
Ortiz, Ivonne J
Porter, Gerald J
Raines, Michael Edwin
Raphael, Louise Arakelian
Rishel, Thomas W
Ward, Mark
MAA Committee on Minicourses Berger, Ruth I
Buchanan, Virginia M
Harkleroad, Leon
Hill, David R
Mulcahy, Colm K
Olsen, Cheryl Lynn
Ray, Janet P
Straight, H Joseph
Tattersall, James J
Tufte, Fredric W
MAA Committee on Professional Development Baxter Hastings, Nancy
Bradley, George R
Dean, Nathaniel
Haver, Bill
Higgins, Aparna W
Lien, Magnhild
McCallum, William G
McKayle, Camille A
Osofsky, Barbara L
Rhea, Karen
Rich, Nelson G
Warfield, Virginia M
MAA Committee on Publications Albers, Donald J
Beineke, Lowell W
Benjamin, Arthur T
Farris, Frank A
Gouvea, Fernando Quadros
Karian, Zaven A
Nelsen, Roger B
Packel, Edward W
Palka, Bruce P
Quinn, Jennifer J
Reynolds, Barbara E
Ross, Kenneth A
Straley, Tina H
Velleman, Daniel
Waldman, Harry
MAA Committee on SIGMAAs Baxter Hastings, Nancy
Carlson, Marilyn P
Carlson, Stephan C
Cowen, Carl C
Darken, Joanne S
Faires, Barbara T
Gandorf, Jim
Graham, Ronald L
Maki, Daniel P
Monticino, Michael G.
Pearson, J Michael
Siegel, Martha J
Straley, Tina H
Tattersall, James J
Tryon, Sharon
MAA Committee on Sections Anderson, Stuart H
Bradley, George R
Campbell, Connie M
Early, Theresa E
Hagelgans, Nancy L
Luciano, Dennis M
Mayfield, M. Elizabeth
McNulty, Jennifer M
Neal, Richard S
Peeples, Joanne V
Quartararo, Philip
Ray, Janet P
Rempel, Richard S
Straight, H Joseph
Straley, Tina H
MAA Committee on Sessions of Contributed Papers Bessman, Marcelle
Gordon, Florence S
Johnson, Jerry A
Kenney, Emelie
Mabrouk, Sarah L
Malmstrom, Jay A
Marchand, Richard J
McMurran, Shawnee L
Tattersall, James J
MAA Committee on Two-year Colleges (CTYC) Ackerman, Judy E
Agwu, Nkechi M
Beineke, Lowell W
Blair, Richelle M
Blasberg, Steven E
Boyd, Linda H
Bragg, Sadie C
Britton, Gary L
Cheifetz, Philip
Chin, Brad I
Collings, Ray Eugene
Ebersole, Dennis C
Ellis, Wade
Foley, Gregory D
Ford, Janet E
Forman, Susan L
Gandorf, Jim
Garner, Wanda L
Gordon, Florence S
Gordon, Sheldon P
Jacobs, Alan R
Kissick, Jerry R
Laveglia, Jennifer L
Leonard, Phyllis J
Malmstrom, Jay A
Mantell, Abraham S
Martin, Linda
Matthews, Pamela E
McGowen, Mercedes A
Mowers, Kristine
Peskoff, Fred
Ray, Janet P
Robinson, Mary
Ross, Sharon Cutler
Royer, Melvin Glenn
Scott, Jon W
Sharp, Karen T
Smith, Brian E
Wilkinson, Patricia R
Wood, Susan S
Yoshiwara, Bruce W
Yoshiwara, Katherine A
MAA Committee on Undergraduate Student Activities and Chapters Bee Chan, Jean
Faires, J Douglas
Fusaro, B A
Hawkins, Mary Stephanie
Holte, John M
Keppelmann, Edward C
Martelli, Mario Umberto
Mayfield, M. Elizabeth
Neal, Richard S
Pearson, J Michael
Scott, Sherry E
Somers, Kay B
Sorensen, Jody M
Tattersall, James J
MAA Committee on the Participation of Women DeLaVina, Ermelinda G
Fasanelli, Florence Dowdell
Favro, Ruth G
Gallian, Joseph A
McShane, Janet M
Moore, Kristen S
Peeples, Joanne V
Sullivan, Kathleen A
Yanik, Elizabeth G
MAA Committee on the Profession Agras, Norma M
Bentley, Donald L
Edwards, Teresa D
Fink, John B
Geller, Susan C
Hindman, Neil B
Lutzer, David J
Prophet, Michael Patrick
Solomon, Jimmy L
Walker, Henry M
Woodland, Janet C
MAA Coordinating Council for Competitions Diefenderfer, Caren L
Early, Theresa E
Favro, Ruth G
Gibbs, Richard A
Johnston, Elgin H
Lacampagne, Carole B
Teague, Daniel J
Walden, Byron L
Wells, David M
Wildstrom, Susan Schwartz
MAA Coordinating Council for Education Anderson, Janet S
Barker, William H
Berger, Thomas R
Ferrini-Mundy, Joan
Forman, Susan L
Haver, William E
Heid, Mary K
Johnson, Raymond L
Lewis, William James
Pollatsek, Harriet S
Ray, Janet P
MAA Coordinating Council for Meetings Bradley, George R
Bryant, John L
Buchanan, Virginia M
Charlwood, Kevin E
Crannell, Annalisa
Ensley, Douglas E
Gandorf, Jim
Hill, David R
Kenelly, John W
Monticino, Michael G.
Morgan, Frank
Pearson, J Michael
Penn, Howard L
Rosier, Ronald C
Scott, Jon W
Straley, Tina H
Tattersall, James J
MAA Coordinating Council on Awards Banchoff, Thomas F
Borwein, Peter B
Bozeman, Sylvia T
Forman, Susan L
Gethner, Ellen
Graham, Fan Chung
King, Jonathan LF
Lacampagne, Carole B
Madison, Bernard L
Megginson, Robert Eugene
Reiter, Harold B
Riddle, Lawrence H
Schattschneider, Doris W
Segal, Sanford L
Somers, Kay B
Sons, Linda R
Sowder, Larry K
Straffin, Philip D
Tondeur, Philippe M
Velez, William Yslas
Watkins, Ann E
Wiegand, Sylvia Margaret
MAA Development Committee Alexanderson, Gerald L
Daniel, James W
Devlin, Keith J
Kolbe, Lisa R
Leitzel, Joan R
Martelli, Mario Umberto
Schaefer, Marvin
Sward, Marcia P
Taylor, Jean E
MAA Editorial Board for the Problem Book Series Albers, Donald J
Bivens, Irl C
Dodge, Clayton W
Dunbar, Steven R
Gibbs, Richard A
Gilbert, George T
Larson, Loren C
Nelsen, Roger B
Pedreira-Sullivan, Elaine
Robinson, Margaret M
Saul, Mark E
MAA Executive Committee Albers, Donald J
Banchoff, Thomas F
Chan, Jean Bee
Cowen, Carl C
Daniel, James W
Faires, Barbara T
Farris, Frank A
Gandorf, Jim
Graham, Ronald L
Hagelgans, Nancy L
Kenelly, John W
Kraman, Julie
Lane, Bryan
Maki, Daniel P
Siegel, Martha J
Straley, Tina H
Tattersall, James J
MAA Investment Committee Daniel, James W
Graham, Ronald L
Kenelly, John W
Klein, Benjamin G
Maki, Daniel P
Tucker, Alan C
Wierman, John C
MAA MathDL Advisory Board Albers, Donald J
Ensley, Douglas E
Klotz, Eugene A
Moore, Lang
Porter, Jerry D
Steinberg, Daniel H
Straley, Tina H
Wattenberg, Franklin A
MAA Membership Committee Banchoff, Thomas F
Chell, Charlotte J
Flint, Donna L
Gillman, Richard A
Hesselgrave, Mary R
Kenelly, John W
Lien, Magnhild
Mantini, Lisa A
Morrow, Margaret L
Porter, Gerald J
Straley, Tina H
Stromquist, Walter R
Ullman, Daniel H
Velez, William Yslas
MAA Notes Editorial Board Albers, Donald J
Curtin, Daniel John
Dance, Rosalie A
Fenton, William E
Fishback, Paul Edward
Jarvinen, Richard D
Pedreira-Sullivan, Elaine
Reynolds, Barbara E
Ross, Sharon Cutler
Ruedi, Beverly
MAA Publications Management Committee Albers, Donald J
Alexanderson, Gerald L
Beschler, Edwin F
Brewster, C Stuart
Haunsperger, Deanna B
Kenelly, John W
Nelsen, Roger B
Straley, Tina H
MAA Science Policy Committee Arney, D Chris
Cozzens, Margaret B
Fulton, John D
Goroff, Daniel L
Graham, Ronald L
Graham, Sidney W
Greenwald, Sarah J
Lutzer, David J
Mendez, Celestino G
Millett, Kenneth C
Ross, Sharon Cutler
Solomon, Jimmy L
Straley, Tina H
Tondeur, Philippe M
MAA Section Officers Meeting Bator, Elizabeth M
Beezer, Robert A
Benjamin, Arthur T
Carothers, David Charles
Ensley, Douglas E
Favro, Ruth G
Freeman, James H
Fuelberth, John D
Greenwell, Raymond N
Hall, Leon M
Hammons, Rodger
Hern, Thomas A
Kappe, Luise-Charlotte
Kelleher, Laura L
Kemp, Daniel C
Kerr, David
Klein, Benjamin G
Klosinski, Leonard F
Luke, Reginald K U
Mantini, Lisa A
Nelson, Roger B
Platte, Donald M
Poss, Richard L
Siegel, Martha J
Soto-Johnson, Hortensia
Stone, William Dean
Straley, Tina H
Tattersall, James J
Waggoner, Roger A
Wilders, Richard J
Wright, David G
Yanik, Elizabeth G
MAA Shortcourse Subcommittee Hill, David R
Hotchkiss, Philip K
Kiltinen, John O
Malkevitch, Joseph
McCray, Patrick D
Tattersall, James J
Van Osdol, Donovan H
MAA Web Policy and Procedures Committee Albers, Donald J
Brown, Roseann
Graham, Ronald L
Palka, Bruce P
Pearson, J Michael
Porter, Gerald J
Sellers, James A
Soto-Johnson, Hortensia
Spielman, Laura Jacobsen
Steen, Lynn Arthur
Van Osdol, Donovan H
Wildstrom, Susan Schwartz
Young Mathematicians Network Board Meeting Berger, Scott Byron
Charlwood, Kevin E
Chelst, Dov Nathaniel
Fogel, Karrolyne
Hamblin, James E
Kilford, Lloyd
Kimber, Chawne M
Kuchenbrod, John Allen
Kung, David T
Lewis, Heather A
Miller, J Lyn
Roth, Kimberly A
Vano, John A